Bugün - 9 Aralık 2019 Pazartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
WEBTV
Sosyal Medya
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.zonguldakpress.com Logo
Zonguldak
İlçeler
Asayiş
Gündem
Siyaset
Dünya
Kültür-Sanat
Teknoloji
Spor
Sağlık
Diğer »
-
Zonguldak 10°°C
Haber Detayları

Bugün 24 Temmuz Gazeteciler ve basın bayramı. Bu tarih Basında sansürün kaldırılışının yani gazetelerin gazeteciler tarafından denetimsiz yayınlandığı tarihin yıl dönümü.

Gündem Haberi - 24 Temmuz 2019 Çarşamba - 00:01
Bugün 24 Temmuz Gazeteciler ve basın bayramı. Bu tarih Basında sansürün kaldırılışının yani gazetelerin gazeteciler tarafından denetimsiz yayınlandığı tarihin yıl dönümü.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

1908 yılından beri Türk Basını'nda sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak kutlanan "24 Temmuz"lar, Gazeteciler Günü-Basın Bayramı olarak kutlanır. Peki, bu bayram nereden çıktı neden kutlanıyor:

Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin 1946 yılında kurulmasıyla beraber, gazeteciler günü olarak 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı ilan edilmiş. 24 Temmuz, II. Meşrutiyet’te 1908’de Anayasa’nın yeniden yürürlüğe girmesinin ertesinde çıkan gazetelerin, gazeteciler tarafından sansür memurlarına verilmeden, gösterilmeden çıkarılmış bir gün. Bu nedenle 24 Temmuz Basın Bayramı olarak belirlenmiş.

O dönemde Osmanlı Matbuat Cemiyeti adıyla örgütlenmiş gazetecilerin büyük bölümü 1876’dan kalma sansür kararnamesinin kaldırılmasını büyük bir sevinçle karşıladılar. Yani daha önce yaptıkları gibi sansür memurları yayından önce gazeteleri kontrol edemeyecek yasaklayamayacaktı.

Meşrutiyetin ilan edildiği günün gecesinde İkdam gazetesinin sahibi Ahmet Cevdet ile Sabah Gazetesi sahibi Mihran Efendiler, gazete provalarını görmek için gelen sansür memurlarını aynı sözlerle geri çevirdiler: Gazeteler hürdür, sansür yasaktır.

25 Temmuz 1908 sabahı dağıtılan gazeteler farklıydı artık. Uzun yılların ardından ilk kez sansür memurlarının değil gazetecilerin tercihlerine göre gazeteler basılmıştı. Özgürce yayımlanan gazetelere halkın ilgisi de büyük olmuştu. Bazı gazeteler satışlarını 2 binlerden 5 binler düzeyine çıkardı. Fiyatı 10 kuruş olan İkdam karaborsada yarım liraya kadar alıcı bulabildi. Bir ay içinde 200 yeni gazete için yayın hakkı alındı.

24 Temmuz bir anlamda gerçek gazeteciliğin patlama yaptığı gündü. Bu nedenle 24 Temmuz Cumhuriyet Dönemi’nde Türk basınından sansürün kaldırılması ve basın bayramı olarak ilan edildi. Daha sonra kutlamalar “geleneksel gazeteciler günü” adı altında yapılmaya başlandı.

Zonguldak Press Haber ailesi olarak daha özgür ve daha iyi çalışma koşullarına kavuşmaları temennisiyle tüm meslektaşlarımızın gününü kutluyoruz.

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Bugün, 24, Temmuz, Gazeteciler, basın, bayramı, tarih, Basında, sansürün, kaldır,
Kaynak / EditörAdmin
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri

Diğer Başlıklar

Bu görüntü yürekleri ısıtmaya yetiyor...
Ulusal Gazeteler
Arşiv Arama
Lig Tablosu
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
WEBTV
Sosyal Medya
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,31ms