Bugün - 8 Aralık 2021 Çarşamba
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
WEBTV
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.zonguldakpress.com Logo
Zonguldak
İlçeler
Asayiş
Gündem
Siyaset
Dünya
Kültür-Sanat
Teknoloji
Spor
Sağlık
Diğer »
-
Zonguldak 24°°C
  
Haber Detayları

Çalışma hayatında aktif rol olan kişiler emeklilikte nasıl haklar elde edilebileceğini araştırıyor.

Gündem Haberi - 31 Ağustos 2021 Salı - 22:11
Çalışma hayatında aktif rol olan kişiler emeklilikte nasıl haklar elde edilebileceğini araştırıyor.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Bu konunun detayları açıklandı ve 6 yıl erken emeklilik hakkına sizler de sahip olabilirsiniz. Doğum borçlanması erken emekliliği sağlayan en önemli kriter olurken erken emekliliği sağlayan diğer kriterler tek tek belirlendi.

Emeklilik sağlayan kriterlerle 6 yıl daha erken emekli olabilirsiniz. Staj sigortası, kadınlarda doğum, erkeklerde askerlik gibi pek çok etken sayesinde borçlanma yaparak daha erken emekli olabilirsiniz. İşte bu konu ile ilgili merak edilen tüm detaylar…

Türkiye'de kadın istihdamı için hükümet tarafından büyük bir destek oluşturuluyor. Kadınların gelişmiş ülkelerde olduğu gibi kendilerine istihdam konusunda şanslı hissetmelerini sağlayacak pek çok uygulama yerine getiriliyor.

Bu faktörler arasından biride doğum borçlanmaktır. Doğum sebebiyle çalışmaya ara veren kadınlar yeniden çalışma hayatına döndüklerinde veya çalışma hayatına geri dönemediklerinde çalışmaya ara verdikleri dönem için 2 yıl borçlanma yapabiliyorlar.

Bu da kadınlara 3 çocuk için 6 yıl erken emeklilik imkânı sağlıyor. Ücretsiz doğum ya da analık izni olarak bilinen bu süreler doğum tarihinden sonra boşa geçen zaman dilimi hesaplanarak bu kısmı için doğum borçlanması yapılabilmektedir.

Doğum borçlanması talebi için esnaf, memur ve işçi statüsündeki tüm kadınlar taleplerini SGK’ya bildirmektedirler ve bu işlem şu şekilde gerçekleştiriliyor;

  • Doğum borçlanması talebinde bulunmak isteyen 4A kapsamındaki kadınlar kısa veya uzun vadeli sigorta kollarına tabi prim bildirmiş olmak,
  • 4B yani Bağ-Kur kapsamındaki kadınlar prim ödenmiş olup olmadığına bakılmaksızın tescil edilmiş ve prim tahakkuk etmiş olmak
  • 4C kapsamındakiler ise tescil edilmiş olmak bu borçlanmadan yararlanmayı sağlayan durumlardır.

Staj Sigortası Doğum Borçlanması İçin Geçerli Mi?

Yer alan haberlere ve konu ile ilgili yapılan açıklamalara göre doğum borçlanması normalde kişinin sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarihten sonra yapılan doğumlar için geçerli sayılıyor.

Ancak ilk defa sigortalılığı kısa vadeli sigorta kollarına tabi olarak bildirilmiş kadınlar daha uzun vadeli sigortaya sahibi olup çalışmaya başladıkları takdirde iki tarihi arasında doğan çocuklar için doğum borçlanması yapma hakkı elde edebiliyorlar.

Yani kısa vade sigorta ile kastedilen meslek hastalığı veya iş kazası hastalığı sigortasıdır. Öğrencilik döneminde staj sigortası yaptıranlar da bu dönemden yararlanabiliyorlar ve staj sigortası yapıldıktan sonra doğum yapan kadınlar bu dönem için borçlanma yapabiliyorlar.

Erken Emeklilik Yaşı İçin 1 Günlük Doğum Borçlanması da Önem Taşıyor!

Staj sigortası ile tam olarak çalışmaya başlanılan tarihi arasında doğan çocuk için doğum borçlanması hakkı bulunmaktadır. Sigorta başlangıç tarihi borçlanması yapılan süre oranında geriye çekilmektedir. Örneğin 1990 yılı içinde 1 ay staj yapan biri 24 Mayıs 1994 yılında çalışmaya başladığında bu iki tarih arasında doğan çocuk için 720 gün kadar doğum borçlanması hakkı elde edebilir.

Emeklilik için prim yetersiz olduğu takdirde sigortalı kadınlar bu sürenin tamamını borçlanma hakkına sahip oluyor. Staj sigortası yapılan kadınlar prim eksiği olmasına rağmen borçlanma yaptıklarında emeklilik yaşını öne çekebilmektedirler.

Örneğin kadın sigortalılar yalnızca bir gün borçlanma yaptıklarında sigorta başlangıç tarihleri 23 Mayıs 1994 yılına çekileceği için emeklilik yaşı da otomatikman 51'den 50'ye düşmektedir. 720 günü tamamını borçlanan için ise emeklilik yaşı 49'a kadar geriler.

Birden Fazla Çocuk Olduğu Takdirde Hangisi İçin Borçlanma Yapılmalı?

1999 yılı öncesinde çalışmaya başlamış çalışanların emekli aylığı bağlanmasında 2000 öncesi, 2000 - 2008 tarihleri arası ve 2008 sonrası çalışmaya başlayanlar için ayrı ayrı hesaplama yapılmaktadır. En avantajlı dönem 2000 öncesinde sigortalılık başlatılan dönemdir ve bunu daha sonra 2000 ve 2008 dönemi izlemektedir.

Birden fazla çocuğu olan ve borçlanma hakkı bulunan kadınlar tercih ettikleri doğumu veya en fazla borçlanma gereği duyulduğu süreye göre borçlanma yapabilirler. Örneğin 1992 yılında sigortalı olan bir kadın 1995 yılında birinci, 2001 ve 2009 yıllarında üç çocuk için borçlanma hakkına sahip olabilir.

Bunlardan yalnızca biri için borçlanma yapması yeterli oluyorsa 1995 yılında doğmuş olan çocuk için borçlanma yapmalıdır. Çünkü 2000 öncesinde prim gününün artması daha yüksek emekli maaşı alabilmesi için etken olacaktır. Doğum borçlanması için dilekçe verilirken hangi çocuk için borçlanma yapılmasını talep ettiğini de dilekçede belirtmek zorundadır.

Evlatlık Alınan Çocuk İçin Doğum Borçlanması Yapılabilir Mi?

Doğum için borçlanma yapma hakkı 2 yaşından küçük çocuğu olan ve eşi ile birlikte ya da ayrı olarak evlat edinmiş olan kadınlara sağlanan bir haktır.

Evlat edinilen çocuk için bu borçlanma hakkından yararlanmak isteyen kadınlar evlat edinmeye ilişkin kesinleşmiş olan karar kapsamında Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile imzalanmış evlat edinme öncesi geçici bakım belgesini iletmelidir.

Bu sözleşmenin onay tarihi sayesinde çocuğun 2 yaşını doldurduğu tarihi arasındaki süre borçlanma yapılır.

Örneğin çocuk 2 aylık iken evlat edinilmiş ise 22 aylık doğum borçlanması mümkün olur.

Borçlanmada Maliyetler Nedir?

2020 yılında doğum borçlanması yapanlar bir gün karşılığında 31.39 TL ile 235.44 TL arası prim ödemesi yapmak zorundadır. En düşük tutardan borçlanma yapıldığı varsayılarak ödenmesi gereken tutarlar şöyle belirlenmiştir;

  • Bir çocuk için 720 gün doğum borçlanması yapacaklar 22 bin 600 TL
  • İki çocuk için 1440 gün doğum borçlanması yapacaklar için 45 bin 200 TL
  • Üç çocuk için 2160 gün doğum borçlanması yapacaklar için 67 bin 800 TL olarak belirlenmiştir.
Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Çalışma, hayatında, aktif, rol, olan, kişiler, emeklilikte, nasıl, haklar, elde, ,
Kaynak / EditörAdmin

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz

Çilem Başaran ()
1981dogum yılım 1999 ssk başlangıcı 3334 pirim 2 tane çocuğum var doğumdan sonra işe geç başladim. Nasıl faydalanırım emekli yaşım kaç olur
Gönderilen Tarih - 7 Aralık 2020 Pazartesi (02:10)  
Berkant dinç()
1972 doğum 1993 sigorta girişi 6500 gün prim erken emeklilik varmı bilgi verirmisiz
Gönderilen Tarih - 26 Kasım 2020 Perşembe (16:11)  

Diğer Gündem Haberleri
Meteoroloji yarına dikkat çekti
Kestane balından sonra hukuka el attı
Ünlü olmanın meyvelerini yemeye başladı

Ünlü olmanın meyvelerini yemeye başladı
Patladı gitti
Prof. Dr. Teoman Duralı hayatını kaybetti
Memura ek zam geliyor
Yargıtay’dan milyonlarca işçi ve işvereni ilgilendiren karar
Diğer Başlıklar

Kadın sürücü duvarı aştı
Vukuat işleyen şahıs, firari çıktı
Benzin ve motorine zam...
Cinayetin esrarı çözülecek
Kozlu Halk otobüsü ihalesi belli oldu
Çaydeğirmeni'nde kaza: 1'i ağır 3 yaralı
Ekmeğe zam, vatandaşa gam...
Meteoroloji yarına dikkat çekti
Çatıdan düşen işçi öldü
Ulusal Gazeteler
Lig Tablosu
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
WEBTV
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,63ms