Bugün - 23 Temmuz 2021 Cuma
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
WEBTV
Sosyal Medya
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.zonguldakpress.com Logo
Zonguldak
İlçeler
Asayiş
Gündem
Siyaset
Dünya
Kültür-Sanat
Teknoloji
Spor
Sağlık
Diğer »
-
Zonguldak 24°°C
Haber Detayları

Zonguldak genelinde yaşanan elektrik kesintileri ve olumsuzluklar nedeniyle insanların kara kışta karanlığa mahkum edildiğini söyleyen Erkmen, sorumlulara gerekli cezai işlemin kesilmesi gerektiğini belirtti.

Siyaset Haberi - 22 Şubat 2021 Pazartesi - 09:07
Zonguldak genelinde yaşanan elektrik kesintileri ve olumsuzluklar nedeniyle insanların kara kışta karanlığa mahkum edildiğini söyleyen Erkmen, sorumlulara gerekli cezai işlemin kesilmesi gerektiğini belirtti.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen Zonguldak İli genelinde yaşanan elektrik kesintileri ve olumsuzluklar ile ilgili bir açıklama yayınladı. 

Erkmen, "Ocak ayı ortasında yaşadığımız olumsuz hava şartları nedeniyle Zonguldak İli genelinde yaşanan ve neredeyse 1 hafta elektriksiz kalan pek çok yerleşim yeri, geçtiğimiz hafta tekrar uzun süreli elektriksiz kalmıştır.

Bu sıkıntıların bir daha yaşanmaması için sorunu ilettiğimizde ise firmaya gerekli para cezası verileceği sorumlu yöneticilerle ifade edilmiş ise de bu vatandaşı çektiği sıkıntılardan kurtaracak bir çözüm değildir.” ifadelerine yer verdi.

İşte, Erkmen’in açıklaması ise şu şekilde; “Ocak ayı ortasında yaşadığımız olumsuz hava şartları nedeniyle Zonguldak İli genelinde yaşanan ve neredeyse 1 hafta elektriksiz kalan pek çok yerleşim yeri geçtiğimiz hafta tekrar uzun süreli elektriksiz kalmıştır.

Bu konu vatandaşımızı canından bezdirmiş, elektrik olmaması sonrası vatandaş başta ısınma, susuz kalma vs. gibi olumsuzlukları yaşamıştır. (Sahada olumsuzlukların giderilmesi için kötü hava şartlarında çalışan, emek veren tüm görevlilere ise teşekkür ediyoruz.)

Bu sıkıntıların bir daha yaşanmaması için sorunu ilettiğimizde ise firmaya gerekli para cezası verileceği sorumlu yöneticilerle ifade edilmiş ise de bu vatandaşı çektiği sıkıntılardan kurtaracak bir çözüm değildir.

Bu açıdan İnsanlar özelleştirmeden memnun olmayıp, özelleştirme öncesi, devlet kurumu olan KEDAŞ’ ı mumla aramaktadır. KEDAŞ’ın Genel Müdürlüğü eskiden Zonguldak’taydı ve daha ağır koşullarda bu kadar mağduriyet yaşatmamıştı.

Şu anda Zonguldak’a hizmet veren Enerji-SA bu işi yapamamıştır. Özelleştirme sonrası Enerji-SA tarafından Zonguldak sınırları dâhilinde yapılan yatırımların toplam tutarı ne kadardır?

Yatırımların ne kadarı şirketin kendi özel kaynağından, ne kadarı Enerji Bakanlığı bütçesinden aktarılan (Kamu Kaynağı) kaynaktan karşılanmıştır. Bunun kamuoyuna açıklanmasını bekliyoruz. Son beş yılda yapılan yeni yatırımlardan son yaşanan olumsuzluklardan etkilenme var mıdır? (Direk ve elektrik hattı gibi)

Varsa bu konuda Bakanlıkça veya EPDK’ ca yatırımları projeye uygun yapmayan veya denetlemeyen sorumlular hakkında açılan soruşturma var mıdır? Açıklanmasını bekliyoruz. · Yapılan yatırımlarda proje hatası var mıdır? Bu konu yaşanan olumsuzlukları gördükten sonra denetlenmiş midir? Açıklanmalıdır. · EPDK tarafından Zonguldak’ta bugüne kadar yaşanan olumsuzluklardan dolayı firmaya kesilen ceza toplamı ne kadardır? Açıklama bekliyoruz.

Hukuki yönden, özelleştirme sonucu bölgemizde hizmet veren firmanın sözleşmesinin iptali için gerekli hukuki araştırma tarafımızdan yapılmakta olup, vatandaşımızın haklarının savunucu olacağız. Bu çerçevede Acilen Zonguldak İlimiz de gerekli yatırımlar için Bakanlık (Kamu) bütçesinden aktarılacak ödenek ve firmanın kendi bütçesinden ayıracağı yatırım ödenekleri halkımıza açıklanmalıdır. 

Yatırımlar acilen başlamalı ve kamuca iyi denetlenmelidir. Firmaya kesilen parasal ceza miktarı, Bakanlık ve firmanın belirlediği yatırım ödeneğine eklenmeli, parasal ceza Zonguldak’taki yeni yatırımlar için ilave kaynak olarak kullanılmalıdır. Firma ile tüketici arasında sözleşme imzalanıp hizmet verilmektedir.

Nasıl vatandaş fatura ödemesini geciktirdiğinde firma gecikme ücreti alıyorsa, aynı şekilde o ay içinde kesinti yaşatıp elektrik veremediği saatler içinde, Kamuca belirlenecek saat birim ücreti üzerinden ceza kesilip vatandaşın faturasından bu miktar düşülmelidir. (Örnek: Bir saat kesinti olursa misal 1 TL ceza dersek, 20 saat elektrik vermezse faturadan 20 TL düşülmesi gibi)

Firmanın kesintiyi belli bir sürede giderme sorumluluğu vardır, bunu yerine getirmeyen firmaya bugüne kadar ne gibi müeyyide uygulanmıştır. Bu sorularımızı Zonguldak Halkı adına soruyor gerek Enerji Bakanlığımızdan gerek EPDK ‘dan, gerekse de yerel Enerji-SA yetkilerinden kamuoyuna açıklamalarını bekliyoruz.

Amacımız yaşananlardan dersler çıkartılıp vatandaşın bir daha bu şekilde mağduriyet yaşamamasını sağlayıcı önlemlerin alınması varsa hataların düzeltilmesi ve de sorumlular hakkında gerekli cezai işlemin yapılmasıdır.”

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Zonguldak, genelinde, yaşanan, elektrik, kesintileri, olumsuzluklar, nedeniyle, ,
Kaynak / EditörAdmin

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Siyaset Haberleri

Diğer Başlıklar

Ulusal Gazeteler
Arşiv Arama
Lig Tablosu
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
WEBTV
Sosyal Medya
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,50ms