Bugün - 18 Nisan 2021 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
WEBTV
Sosyal Medya
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.zonguldakpress.com Logo
Zonguldak
İlçeler
Asayiş
Gündem
Siyaset
Dünya
Kültür-Sanat
Teknoloji
Spor
Sağlık
Diğer »
-
Zonguldak 24°°C
Haber Detayları

Malulen emeklilik konusu her geçen gün daha büyük bir merakla araştırılan konulardan biri haline geliyor. 5510 Genel Sağlık Sigortası Kanunu şartlarına göre emeklilik imkanı sağlıyor. Sağlık sorunları sebebiyle emekli olabilir mi? Peki, malulen emeklilik şartları nedir? Kimler malulen emekli olabilir?

Siyaset Haberi - 5 Nisan 2021 Pazartesi - 15:16
Malulen emeklilik konusu her geçen gün daha büyük bir merakla araştırılan konulardan biri haline geliyor. 5510 Genel Sağlık Sigortası Kanunu şartlarına göre emeklilik imkanı sağlıyor. Sağlık sorunları sebebiyle emekli olabilir mi? Peki, malulen emeklilik şartları nedir? Kimler malulen emekli olabilir?
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu gereğince belirlenmiş olan malulen emeklilik şartları vatandaşlara erken emeklilik imkanı sağlanabileceğini gösteriyor. Malulen emeklilik hakkında pek çok soru araştırılıyor. Sigortalı olarak çalışan vatandaşların çalışmalarına engel olan sağlık sorunları yaşamaları ardından malulen emeklilik hakları ortaya çıkmaktadır. 4A, 4B ve 4C kapsamında çalışanların malulen emekli olabilmek için bazı şartları yerine getirmelidirler. 

Malulen emeklilik için vatandaşların SGK'ya başvuru yapmaları gerekiyor. SGK'da belirlenen hastaneden sağlık raporu alınması ve bu sağlık raporunda kişinin iş kaybı yaşamasının belgelenmesi gerekiyor. Meslekte çalışma ve kazanma gücünün tamamını veya bir bölümünü kaybetmiş olan vatandaşlar sürekli bir gelir kaybına neden olan hastalıkları için fizyolojik bir risk olarak tanımlanmış malullük hakkından yararlanabilirler. Mağduriyeti önlemek için sağlanan bu hak emekli olan vatandaşların kaybettikleri işlerinden dolayı kazanamadıkları geliri telafi etmek amacıyla verilmektedir. Malulen emekli olmak için gerekli şartlar nedir? 

Malulen Emeklilik Şartları Neler?

Malulen emeklilik için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor.

  • Malulen emekliliğe ayrılacak kişinin 4A, 4B ve 4-c kapsamından faydalanıyor olması gerekmektedir ve sigortalı çalışmaya 10 yıl süreyle devam etmiş olması şartı aranmaktadır.
  • 4A kapsamında çalışan kişinin işten ayrılmış olması, 4B kapsamında olan kişinin kendi işyerine veya faaliyetini durdurmuş olması, 4C kapsamında 2 kişinin ise görevinden istifa etmiş veya ayrılmış olması gerekmektedir. Çalışanın sağlık kurulundan en az yüzde altmış oranında işgücü kaybı yaşadığını rapor ettirmiş olması gerekir. Bu şartlara sahip olan vatandaşlar malulen emekliliği elde edebilirler.
  • Malulen emekli olmak isteyen kişinin, sağlık kurulu muayyenesinde en düşük %60 ve üstü özürlü ve iş göremez rapor almış olmalı ve bu bu sağlık sorununun işe giriş zamandan sonra başlamış olması şartı var.
  • 4A (SSK) içerisinde çalışan vatandaşın çalıştığı işyerinden ayrılması şartı aranıyor.
  • 4B Bağ-Kur'lu vatandaşın ticari işlerini bitirmiş olması gerekir. Malulen emeklilik hakkı kazanmak için kişinin prim borçlarının da olmaması gerekiyor.
  • 4C Emekli Sandığıüyesi vatandaşın görevinden ayrılması gerekmektedir.

Haberimizdeki bu şartları yerine getiren kişiler malulen emeklilik hakkından yararlanabilir.

 

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Malulen, emeklilik, konusu, her, geçen, gün, daha, büyük, bir, merakla, araştırı,
Kaynak / EditörAdmin

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Siyaset Haberleri

Diğer Başlıklar

Ulusal Gazeteler
Arşiv Arama
Lig Tablosu
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
WEBTV
Sosyal Medya
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,53ms