Bugün - 18 Eylül 2021 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
WEBTV
Sosyal Medya
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.zonguldakpress.com Logo
Zonguldak
İlçeler
Asayiş
Gündem
Siyaset
Dünya
Kültür-Sanat
Teknoloji
Spor
Sağlık
Diğer »
-
Zonguldak 24°°C
Haber Detayları

Bedelli dışında askere gidecek olan gençler dikkat!.. Sizlere çok önemli mali destekler var.

Gündem Haberi - 3 Eylül 2021 Cuma - 22:03
Bedelli dışında askere gidecek olan gençler dikkat!.. Sizlere çok önemli mali destekler var.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Normal 6 aylık askerlik görevini tamamlayanlar, görevlerini 6 ay daha uzatırlarsa toplamda en az 16 bin 722 lira ödeme alabiliyor.

Bedelli dışında askere gidecek gençler dikkat! Normal 6 aylık askerlik görevini tamamlayanlar, görevlerini 6 ay daha uzatırlarsa toplamda en az 16 bin 722 lira ödeme alabiliyor.

Sınır bölgelerde görev yapanlarda bu tutar en az 24 bin 924 liraya çıkıyor. SGK primi de ödenirken TOKİ’den öncelikli ev ve askeri sınavlarda ek puan avantajlar arasında. İşte kariyer fırsatının detayları... 

Askerlik sisteminde 26 Haziran 2019’da değişiklik yapılmıştı. Yeni sistemle zorunlu askerlik süresi 6 aya inmişti. Sistem, askerlik çağı gelmiş gençlere vatani görevlerini yapmalarının yanı sıra önemli avantajlar ve kariyer fırsatı da sunuyor. Buna göre; zorunlu askerlik süresi olan 6 ayı tamamladıktan sonra görev süresini 6 ay daha uzatmak isteyenlere önemli imkanlar veriliyor. 

İHTİYACA GÖRE BELİRLENİYOR

Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği askerde kalma seçeneğinin sunduğu en önemli avantaj aylık gelir ve sigorta. Devamını düşünenler ise kariyer basamaklarını tırmanabiliyor.

Bunun için ‘6+6 ay’ yöntemi uygulanıyor. 6+6 ay seçeneğinde er olarak askere giden genç, askerlik süresi bitiminde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) de ihtiyaçları doğrultusunda isteğe bağlı olarak askerlik süresini 6 ay daha uzatabiliyor.

KIDEM VE İŞSİZLİK MAAŞI

Askerliğini kısa dönem veya yedek subay, yedek astsubay olarak yapacak olan kişiler isterlerse askere giderken işten ayrıldıklarında kıdem tazminatını alabilecekler. Askere giden çalışanlar işsizlik maaşı da alabiliyor. 

Askerden önce işsizlik maaşına başvuranlar, askere gidene kadar maaş alır. Askerde maaş kesilir. Askerlik dönüşü kalan sürede ödeme yapılır. Hemen askere gidilmişse dönüşte 30 gün içinde İşkur’a başvurmak gerekiyor.

SUBAYLIĞA KADAR YÜKSELİYOR

Erler 6+6 ay olmak üzere toplam 12 aylık (1 yıl) askerliğinin ardından eğer arzu ederse sözleşmeli er olarak da müracaat edebiliyor. Bu durumda da ikinci 6 ay askerlik yaptığından ilk kez sözleşmeli er başvurusunda bulunacaklara göre mülakatta 100 üzerinden ilave 20 puan avantajı sağlanıyor. Mülakatı kazanıp sözleşmeli er olduğunda yine aynı kişi için arada uzman çavuş (uzman erbaş) alımı yapılacağı zaman buna da başvurma hakkı doğuyor.

Mülakatta başarılı olan sözleşmeli er, bu sefer sözleşmeli uzman erbaşlığa yükseliyor. Sözleşmeli uzman erbaşlığa devam ederken sınav açılırsa ve bu sınavı kazanırsa sözleşmeli subaylığa geçiş yaparak daha da yükselebiliyor.

4 YILLIK ÜNİVERSİTE MEZUNLARI...

Kanunla üniversite mezunu asker adaylarının da durumu belirlendi. Dört yıl veya daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlardan, TSK’nın belirleyeceği sayıda kişi, askerliğini yedek subay olarak yapabilecek.

İki veya üç yıllık üniversitelerden mezun olanlar ise yedek astsubay olabilecek. Yedek subay olamayan 4 yıl ve daha uzun süreli üniversite mezunlarından isteyenler yedek astsubay olarak görevlendirilebilecek. Bu durumda, 2 aylık temel eğitimin ardından 10 aylık maaş ödeniyor. Askerde kalmak isteyenler subaylığa ve astsubaylığa geçiş yapabiliyor.

RÜTBEYE VE GÖREV YERİNE GÖRE DEĞİŞİYOR

Askerliğini 6 ay uzatanlara, uzatma döneminde asgari ücretin üzerinde harçlık veriliyor. Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü’nün sitesinde yer alan bilgilere göre harçlıklar şöyle olacak:

Er: 2 bin 787 lira (6 ay için toplam 16 bin 722 lira). 

Onbaşı: 2 bin 977 lira (6 ay için toplam 17 bin 862 lira).

Çavuş: 3 bin 147 lira (6 ay için toplam 18 bin 882 lira).

Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır gibi illerdeki hudut birliklerinde görev yapanlara ayrıca her ay 1367 liraya kadar ek ödeme yapılıyor. 

SGK PRİMİ DEVLETTEN

İlk 6 aylık dönemi tamamladıktan sonra ikinci 6 aylık dönemde askerlik yapanlar, bu dönem için askerlik borçlanması yaptıklarında asgari ücrete karşılık gelen prim tutarını Milli Savunma Bakanlığı karşılayacak. 

TOKİ'DEN EV, İLAVE PUAN, EK İZİN

Askerliğini uzatanlara TOKİ’den ev alımında öncelik verilecek, iş kurabilmeleri amacıyla devlet bankalarından uygun faizle kredi sağlanacak. TSK ayrıca ikinci 6 ay silah altında kalanlara; personel alım sınavlarında yüzde 15-20 ilave puan, sözleşmeli personel temininde öncelik, her ay için ilave 1 gün izin gibi haklar sunuyor.

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Bedelli, dışında, askere, olan, gençler, dikkat, Sizlere, çok, önemli, mali, des,
Kaynak / EditörAdmin

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri

Diğer Başlıklar

Ulusal Gazeteler
Arşiv Arama
Lig Tablosu
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
WEBTV
Sosyal Medya
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,55ms